fbpx

Informacje o działaniach

Podsumowanie i fotorelacja z wyprawa do dalekiej Islandii

Przedstawiciele KGW w Łapiczach Łapiczanki w ramach projektu ,,Małe działanie duże znaczenie’’ odwiedzili piękny kraj Islandię , która jest położona na granicy Oceanu Arktycznego i Oceanu Atlantyckiego .Pod względem geologicznym Islandia jest najmłodszym obszarem kontynentu europejskiego, położonym na „gorącym punkcie” Grzbietu Śródatlantyckiego.
Na wyspie występują liczne wulkany, z których część jest nadal aktywna, m.in. Hekla, Katla, Askja, Grímsvötn, Hvannadalshnúkur (najwyższy szczyt kraju). Występują tu liczne wulkany, gorące źródła oraz gejzery, wykorzystywane na dużą skalę jako tania energia do ogrzewania mieszkań. Zgodnie z nazwą, Islandia znaczy „kraj lodu” – około 11 proc. powierzchni tego wyżynno-górzystego kraju zajmują lodowce. Największe z nichto: Vatnajökull – 8300 km. Dla ludzi kochających przyrodę i naturę jest to wielka przygoda. Islandia jest bardzo piękną i czystą wyspą ze wspaniałą wodą oraz morskim klimatem.

Mieliśmy spotkania oraz liczne rozmowy z paniami z Landsbyggðin lifi, organizacji, która działa w Islandii, ale jest znana z licznych aktywności w temacie ochrony przyrody poza granicami. Pani Stefania Gísladóttir przekazała wiele cennych informacji, które są dla nas ważne i są inspiracją do dalszych działań.

Mieszka tu ok. 366 tyś mieszkańców przy czym Polacy stanowią po Islandczykach największą populację ok. 10% wg Gudrun Torfhildur, która przedstawiła nam strukturę społeczności zamieszkującą Islandię, co widoczne było na każdym kroku spotykając młodych ludzi, którzy przyjechali do pracy, za lepszym życiem – już w samolocie zaobserwowaliśmy dużo młodych ludzi wybierających się do Islandii. Wielu z nich ma założone rodziny, dzieci już urodziły się w Islandii.

Stronę islandzką – sympatyczne Panie zaprosiliśmy do odwiedzenia naszego KGW w Łapiczach i zapoznania się z naszą kulturą i poznaniem pięknego Podlasia.

Mieszka tu 366 tyś mieszkańców

%

Populacji stanowią Polacy

Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Adres:

KGW w Łapiczach Łapiczanki
NIP: 545-182-07-07
Łapicze 36
16-120 Krynki

Zarząd:

Przewodniczący: Ewa Wilczyńska
Członek: Wiesława Obojska

Telefon:

+48 604 508 883

E-mail:

kgwlapiczanki@wp.pl

Social Media:

Tagi:

#maledzialanieduzeznaczenie #mddz #kgwtomy #activecitzensfund #łapicze #funduszregionalny #aktywniobywatelegranty